Krajkové svatební šaty – 5 otázek o krajkových šatech

Krajkové svatební šaty

Mít krajkové svatební šaty jako princezna si představují už malé holčičky ve svých hrách na svatbu. Jakpak by ne, přece ke svatbě patří romantika, a tu krajka 100 % splňuje. Pro velké holky dodáváme, že v ní budete vypadat nejen romanticky, ale i svůdně a žensky! 🙂

Budou vám krajkové svatební šaty slušet?

Stručně řečeno – budou, nebojte se 🙂 Když zvolíte správný střih, budete v nich vypadat úžasně, ať jste štíhlá nebo plnější, malá nebo velká, krajkové svatební šaty moc sluší a hodí se i jako těhotenské svatební šaty.  

Asi jediný případ, kdy bychom krajkové svatební šaty nedoporučili, je ten, kdy jste majitelkou výrazného tetování na viditelném místě. Průhledná krajka s něžnými vzory by si asi s černým pirátem a růži zrovna nerozuměla. 🙂

Kde všude může být krajka na svatebních šatech?

Krajkové šaty na svatbu

Úplně všude… a nebo taky ne. 🙂

1. Kompletní krajkové svatební šaty

Pravda je, že nevěsty se do celokrajkových šatů příliš nehrnou, aby nepůsobily jako z „růžové telenovely“. Spíše se krajka používá jenom na část šatů, ale výjimky existují a vypadají skvěle:

 • Boho styl
  Boho svatby se v dnešní době rojí jak houby po dešti i s boho svatebními šaty. Neformálnost, uvolněnost a téma svobody prostě frčí. 🙂 A taková uvolněná svatba v lese, na pláži nebo svatba na louce si žádá jednoduché svatební šaty, klidně s výraznou krajkou. Rozhodně si však nepředstavujte „oblečenou, neoblečenou chytrou horákyni“. 🙂 Pod krajku patří jemná látka typu hedvábí, která zakryje vše potřebné. I když občas něco odhalit také není špatně. 🙂
 • Vintage svatba
  Boho stylu vintage svatba úspěšně konkuruje a krajka je přímo nezbytná. 🙂 Však je už hezkou řádku let nadčasová. Oblíbená u paniček z první republiky, stejně jako u dívek dnešní generace.
 • Klasická svatba
  Pokud krajku milujete a nechcete se vrhat do starých časů nebo si hrát na hippies, nezoufejte, dají se vymyslet i klasické krajkové svatební šaty tak, abyste nevypadala jako cukrový bonbón. 🙂 Určitě se hodí jednoduchý střih a méně výrazný vzor na krajce.

2. Krajka na části svatebních šatů

Tahle varianta je nejběžnější a pokud nechcete vybalancovávat romantiku s kýčovitostí, jděte do toho. 🙂 Možností, kde bude hrát krajka hlavní roli, je hodně:

 • Živůtek
  Krajkový živůtek, případně přecházející do horní části svatební sukně, je něco, čím opravdu nemůžete nic pokazit, naopak.
 • Sukně
  Obrácená varianta – živůtek z látky a krajková sukně je také skvělá kombinace. Může přecházet až do vlečky, jako u správné princezny. 🙂
 • Rukávy
  Jestli máte silnější paže, tak tohle je náš tajný tip. 🙂 Krajkové volánové rukávy (krátké nebo i delší) dokážou tenhle nedostatek krásně zamaskovat.
 • Ramínka
  Krajková ramínka jsou čím dál ve větší oblibě. Vypadají něžně, svůdně, zvlášť třeba v kontrastu s opálenou kůží.
 • Záda
  To je ještě svůdnější varianta. 🙂 Záda zakrytá úplně průhlednou látkou s krajkovou výšivkou budou zaručeně přitahovat zrak všech mužů, hlavně samozřejmě ženichův. 🙂 Stejný efekt můžete využít i pro dlouhé rukávy.
 • Vlečka
  O to, kdo vám ponese dlouhou vlečku z jemné krajky, se budou malé družičky prát. 🙂 A pro vás princeznovský pocit zaručen. 🙂
 • Závoj
  Doporučujeme vybrat si z jedné z možností: krajkový závoj plus jednoduché šaty, nebo krajkové šaty a jednoduchý nebo žádný závoj. Ať nepůsobíte dojmem figuríny z továrny na krajku. 🙂 Případně se dá závoj drobnou krajkou jenom olemovat.
 • Zdobení
  Pokud si na velké množství krajky netroufáte, zkuste své šaty jenom decentně ozdobit. Například lem sukně, rukávů, výstřihu, nebo krajková aplikace našitá kam libo. 🙂 Dají se z krajky vystřihat jednotlivé motivy, nebo koupit tzv. 3D krajku. Takové květinky z plastické krajky našité na sukni vypadají nádherně. Vyrábí se dokonce s přidáním kamínků nebo drahokamů (pokud je váš ženich bohatý král). 🙂
 • Doplňky
  Například boty nebo kabelka s krajkou krásně vyzdvihnou jednoudušší šaty.

Jak vybrat tu správnou krajku?

Svatební šaty s krajkou

Krajek najdete v nabídce velké množství, hlavně se v tom neztratit a nezoufat. 🙂

Krajky se liší mimo jiné podle toho, jak jsou vyrobené. Asi všichni známe ty vyšívané, ale krajka se dá stvořit I drháním nebo paličkováním (ta se úžasně hodí třeba na boho styl). Pro svatbu v rustikálním stylu omrkněte také krajku z bavlněné látky, zdobenou dírkovou výšivkou.

Samozřejmě I každý kout světa má svou originální krajku. A tak najdeme krajku vambereckou, španělskou, benátskou, bruselskou, nebo hodně luxusní a proslavenou francouzskou.

Jestli už se přece jen začínáte ztrácet v nepřeberném množství typů a stylů krajek, zajděte do svatebního salonu a nechte si poradit. Přece jen už nějaké zkušenosti budou mít a odhadnou, jaká krajka by se k vám nejlépe hodila.

Na co si dát pozor při výběru krajky?

Až budete vybírat krajku a přemýšlet nad střihem šatů, kde všude krajka bude apod., zásada č. 1 je – nepřehnat to, méně je více, ale o tom už jsme psali tolikrát. 🙂

Pozor na kvalitu! Levné krajky poslané z Asie se mohou párat, mačkat nebo po vyprání zešednout. Raději sáhněte po kvalitě, ať z toho nezešedivíte vy. 🙂

Také pozor, aby vás krajka neškrábala. Není nad to se celý svatební den ošívat a těšit se jenom na chvíli, kdy to ze sebe strháte (nebo váš ženich). 🙂 Ale nemusíte se bát, pokud vyberete kvalitní krajku, mělo by to být v pohodě. Nejlepší je vyzkoušet ve svatebním salonu nějaké již ušité šaty z daného typu krajky.

Kde koupit krajkové svatební šaty?

Možností je spousta, stejně jako u ostatních svatebních šatů.

 • Nabízí se „strýček Ali“, 🙂 nicméně do toho bychom asi nešli. Kvalita je u krajkových svatebních šatů obzvlášť důležitá a tu je přece jen lepší hledat jinde.
 • V e-shopech, ale ohlídejte si, jaké mají podmínky pro vrácení zboží, abyste měla záruku, že si je můžete v klidu doma vyzkoušet.
 • Nejjistější variantou, pokud si nechcete šaty půjčovat, je nechat si je ušít na míru – mrkněte na šití svatebních šatů.
 • Případně koupit ve svatebním salonu, dnes už salony šaty běžně i prodávají.
 • Nebo zavítejte na svatební veletrh, tam se vaše oči pokochají a určitě si vyberete ty pravé.

V každém případě si vymýšlení šatů pořádně užijte a vyberte ty pravé „šaty s vlečkou, stříbrem vyšívané, ale princezna to není jasný pane, je to nevěsta!“. 🙂

Ohodnoťte článek

Jedna hvězdičkaDvě hvězdičkyTři hvězdičkyČtyři hvězdičkyPět hvězdiček
1 hodnocení, průměr: 5,00 z 5

Ukládání...

Líbil se Vám článek? Podělte se o něj s přáteli a známými.

Komentáře