Svatba na úřadě, civilní obřad, občanský sňatek… různé výrazy s jedním významem: zkrátka manželství uzavřené před „úředníky“. Konkrétně před matrikářem a starostou nebo členem zastupitelstva. A jako vždycky – má to svá pro i proti. 🙂
Svatební obřad
Svatební obřad je ústředním dějem svatby. Právě v jeho rámci dochází k ceremonii uzavírání manželství bez rozdílu civilního a církevního svatebního obřadu. Na tomto místě pro Vás shrnujeme všechna témata, se kterými se můžete v souvislosti se svatebním obřadem setkat. Ať už se jedná o formality a etiketu svatebního obřadu nebo jeho jednotlivé části.
Kdo může být svědek na svatbě? Každý, kdo splní tyto 3 podmínky!
Opravdu víte, kdo může být svědek na svatbě? Přátelé, kamarádi, děti nebo dokonce rodiče? Může být svědek cizinec a jaké povinnosti má ve své roli svědek v kostele? Jaké náležitosti musí svědek splnit, aby mohl svědčit uzavření manželství při svatebním obřadu ženichovi, či nevěstě?
Svatba v kostele nemusí být pouze pro věřící! Známe 42 kostelů pro tu civilní.
Svatba v kostele láká nejen věřící! Ačkoliv nejste stoupenci církve, můžete ji mít! Plánujete-li církevní sňatek, máte situaci poněkud snazší, ale ani v případě civilní svatby nemusíte házet flintu do žita. I při takovém svatebním obřadu totiž můžete být obklopeni krásnou architekturou se silnou atmosférou.
Církevní svatba – cena, podmínky a průběh církevního sňatku
Věděli jste, že se církevní svatba může konat mimo kostel, se stoupencem jiné církve nebo i s nevěřícím? Jaké konkrétní podmínky a průběh má svatební obřad při církevním sňatku jsme pro vás zjišťovali u tří největších církví v ČR.
Svatební brána – jak vyrobit a ozdobit slavobránu?
Svatební brána (v některých krajích nazývaná jako svatební oblouk, nebo slavobrána) je tradičním a symbolickým prvkem při svatebním obřadu. Ženicha s nevěstou přímo vyzývá, aby jí společně prošli do další životní etapy – manželství. Pokud si hodláte prstýnky vyměnit pod širou oblohou v přírodě nebo v romantickém koutu zahrady či parku, dnešní inspiraci určitě budete potřebovat!
Svatební řeč oddávajícího- vzory a návod, jak má vypadat
Svatební řeč oddávajícího během svatebního obřadu se řadí mezi nejčastější svatební tradice. Zatím co při církevní svatbě je její znění neměnné, při civilní svatbě lze obsah řeči domluvit s oddávajícím předem, aby lépe seděla k vaší situaci a osobnostem. Přinášíme Vám pro inspiraci tři vzory svatební řeči – standardní, originální i vtipnou.
Svatební slib promění „obyčejné ano“ v nezapomenutelný zážitek
Svatební slib může dodat vaší civilní svatbě úplně nový rozměr. Byli jste už na svatbě, kde si manželé slíbili něco navíc? Pokud svůj svazek berete opravdu vážně, zkuste do svatebního obřadu zapojit důvěrný slib, podobně jako to dělá církevní sňatek.
Harfa na svatbu – harfistka v hlavní roli živé hudby
Váháte, jestli harfa na svatbu patří? A proč? Harfa je výjimečný nástroj, jak po stránce tvaru, tak po stránce tónů. S jemnými tóny harfy získá váš svatební obřad ještě silnější a romantičtější atmosféru. Navíc v „sadě s harfou” získáte i krásnou harfistku, na které spočinou nejen uši, ale i oči přítomných pánů. Hudba na svatbě tak bude zážitkem i těm méně hudebně zdatným!
Seznam svatebních hostů – proč a jak ho sestavit?
Seznam svatebních hostů dělají při organizaci svatby v různých podobách všichni. Tedy kromě odvážlivců, kteří pouze oznámí datum a napjatě čekají, kdo přijde na svatební obřad a hostinu. Pokud patříte mezi podobné dobrodruhy, následující článek můžete v klidu přeskočit. Nepotřebujete totiž vědět, jak jednoduché je seznam svatebních hostů sestavit a proč s ním vůbec pracovat.
Kapela na svatbu – jak dobře vybrat živou svatební hudbu?
Pokud je pro Vás kapela na svatbu klíčovou částí svatebního programu, nebo pokud alespoň musí hudební nástroje zaznít při svatebním obřadu, pak jste tu správně! Živá hudba na svatbě má úplně jinou atmosféru než ta od DJ. Svatbu může vystřelit ke hvězdám, nebo také pokazit. Na co si dát pozor, abyste hudebníky dobře vybrali?
Jak probíhá svatební obřad? Průběh krok za krokem
Všichni to známe. Ženich a nevěsta nastoupí, řeknou ano, vymění si prstýnky a jdou. Anebo ne? Pojďte si krok za krokem rozebrat, jak probíhá svatební obřad. Některé drobnosti vám připomenou, co při organizaci svatby dotáhnout k dokonalosti. Třeba, aby ty prstýnky někdo na patřičné místo vůbec přinesl. 🙂
Kdo vede nevěstu k oltáři, když není k dispozici otec?
Svatební tradice je krásná věc. Do doby, než osud zakročí a znemožní otci odvést dceru k oltáři. Ať jsou důvody jakékoliv, staví vás před otázku: Co s tím? Kdo povede nevěstu k oltáři? My jsme pro vaši inspiraci vypátrali, co hovoří etiketa včetně několika řešení ze skutečných svatebních obřadů.