Jak vyrobit svatební korsáž pro ženicha, tatínky a svědka?

Svatební korsáž

Jak vyrobit svatební korsáž pro ženicha, tatínky a svědka? Zatímco výběr svatební kytice bývá během příprav na svatbu velmi diskutovanou věcí, o této „svatební kytici“ ženicha se mluví méně. Co to vlastně korsáž je? Menší kytička, kterou má ženich připíchnutou na saku je slavnostním prvkem, který ho propojuje s jeho budoucí manželkou.

Kdo na svatbě potřebuje korsáž a jak má vypadat?

Svatební korsáž pro ženicha

Svatební korsáž je nejdůležitějším symbolem ženicha, ale v menším provedení ji můžete připravit i pro ostatní důležité svatebčany mužského pohlaví. Korsáž totiž funguje nejen jako odlišující prvek, ale také forma vyjádření díků. Zatímco ženicha je povinnou výbavou, u ostatních už to záleží jen na vás.  🙂 Pojďme se podívat, jak mají jednotlivé korsáže vypadat.

1. Hlavní korsáž pro ženicha

Ženichova svatební kytice vychází z květin nevěstina pugétu. Vybírá se vždy jeden květ, který v její kytici dominuje. Tohle propojení symbolizuje jednotu a harmonii páru. Korsáž se dá ozdobit dalšími drobnými kvítky nebo dekoracemi, které ale nesmí přebít dominantní květinu. Podle svatebních tradic a zvyků korsáž připíná nevěsta ženichovi ve chvíli, kdy si pro ni přijde a předá ji svatební kytici. 🙂

2. O něco menší svatební korsáž pro svědka

Pokud svědkyně bude mít menší kytičku nebo květinový náramek, svatební svědek by měl dostat korsáž. Jde o projev poděkování, že se tak důležitého úkolu zhostí. Jeho korsáž by pak měla být bohatší než vývazek svatebčanů, ale zároveň menší a méně výrazná než ta ženichova. Většinou se vážou z drobnějších květin z nevěstiny kytice.

3. Stejná nebo ještě menší korsáž pro tatínka ženicha i nevěsty

Maminky dostávají na svatbě do ruky menší kytičku, takže tatínkové nesmí zůstat ošizeni. Jde o neverbální poděkování za výchovu a péči. Korsáž náleží oběma tatínkům a měla by být buď stejná, nebo o trochu menší než ta svědkova. 🙂

4. Nejmenší svatební korsáž pro dědečka

Tady zase platí přímá úměra. Dáváte babičkám v den svatby kytičku? Pak nezapomeňte na květinovou korsáž pro dědečka. Jde o osobní gesto, které není povinné. Ať v případě babiček, tak dědečků.

5. Vývazek pro svatebčany

Všichni ostatní svatebčané dostávají svatební vývazky. Nejčastěji jde o snítku myrty nebo buxusu, které se převážou drobnou mašličkou a propíchnou špendlíkem. Tím se pak připevňují na klopy a šaty hostů. Kolik jich je potřeba? Právě jeden pro každého svatebčana. Odečtěte ty, kteří mají svatební korsáž a malé děti, které by se o špendlík mohly zranit. Vývazky se většinou připínají během setkání u nevěsty doma, nebo před obřadem.

Kam se korsáž připevňuje?

Svatební korsáž ženicha

Vždy se připíná na levou klopu saka tak, aby s ní byla vodorovná. Neměla by se vkládat do kapsičky, protože tam podle etikety patří kapesník. Ale ruku na srdce, pokud se vám nelíbí ovázané stopky korsáže, tak ji tam s klidným svědomím dejte. Spousta ženichů to uvítá, protože si nebude muset propichovat drahý svatební oblek. Nemá cenu si kvůli nepsanému pravidlu kazit pocit z vlastní svatby. 🙂

Jak vyrobit svatební korsáž pro ženicha doma? Tady je návod krok za krokem 

Při výrobě si dávejte pozor, aby korsáž stylově a tvarově odpovídala svatební kytici. Pokud má nevěsta kulatou kytici, budete potřebovat bohatší a celistvou vazbu. Jestli je kytice převislá, korsáž by měla být protáhlejší. Ke klasické kytici zase patří klasická korsáž atd. V potaz musíte vzít i postavu ženicha. Menšího muže dlouhá a mohutná vazba ještě víc zkrátí. Na statném vysokém muži se zase ztratí droboučká a krátká korsáž. Když máte v tomhle jasno, můžete se vesele pustit do práce. 🙂

Co budete potřebovat? 

1. Hlavní květinu

Zastavte se buď v květinářství, nebo ji utrhněte na zahradě, louce nebo v lese. Jestli budete pracovat s živými květinami, dbejte na to, aby byly čerstvé. Do poslední chvíle mějte korsáže ve vodě, ať vám před obřadem nezvadnou. Tady je pro inspiraci pár květin, které se v korsážích používají nejčastěji: 

 • Růže
 • Kala
 • Gerbera
 • Hyacint
 • Hortensie

Fantazii a originalitě se ale meze nekladou. Najdete i korsáže z makovic, zmenšenin ananasu nebo figurek Supermana držícího květinu. 

2. Zelené ozdobné rostliny

Hlavní květinu můžete ozdobit travinami, vřesem, bodláky, buxusem, nevěstinným závojíčkem, zelenými listy a lučními květy. 

3. Dekorace a přírodniny 

Do korsáží se dá použít i textil, peříčka, korálky, perly, jeřabiny, větvičky nebo bobule.

4. Květinářský drátek

5. Ostré nůžky

6. Provázek, stuhu nebo zelenou izolepu 

Dají se použít jak v barvě stonků, tak kontrastní. Záleží, jakého stylu a efektu chcete dosáhnout. 

7. Dlouhý špendlík nebo speciální květinářský špendlík ve tvaru T 

Pro ženichy, kteří si nechtějí nechat propíchnout sako, zvažte magnet.

8. Víno nebo pivo pro lepší koncentraci a povzbuzení fantazie

Výroba svatební korsáže pro ženicha krok za krokem

Jak vyrobit svatební korsáž pro ženicha

 1. Přistřihněte všechny květiny do požadované délky (ideálně 4 – 6 cm).
 2. Do stejné délky zarovnejte i ostatní dekorace. Dbejte na to, aby doplňky nezastínily hlavní květinu. Ta musí za všech okolností zůstat dominantní.
 3. Naaranžujte všechny připravené předměty a rostliny do požadovaného tvaru. Pak zarovnejte spodní hrany k sobě. Vezměte korsáž pevně do ruky a ovažte ji drátkem.
 4. Konce drátku přistřihněte, převažte ho provázkem, stužkou nebo přelepte úhledně izolepou. Barva je jen na vás, pořád ale platí, že květina musí být nejvýraznější a barevnost ladit se stylem a barevností svatby.
 5. Teď korsáž ze zadní strany propíchněte špendlíkem, aby se dala později přichytit na sako.
 6. Zkuste to klidně rovnou na saku, které má ženich doma. Hned uvidíte, jestli korsáž splňuje vaše očekávání.
 7. Pokud ne, máme pro vás špatnou zprávu – vraťte se k bodu 3.

Pokud se nechcete vázáním korsáží stresovat, přenechte tuhle práci zkušené floristce. Buď si je nechte připravit společně se svatební kyticí, nebo si je nechte připravit společně s ostatními květinovými dekoracemi na svatbu. Na internetu najdete spoustu obchodů, které je prodávají už hotové. 

Kolik svatební korsáž stojí?

Cena se odvíjí od zvolených květin, ale s klidným svědomím můžeme počítat s rozmezím okolo 100 až 300 Kč. Některé floristky ji ale započítávají do ceny svatební kytice. 

Teď o svatebních korsážích víte vše, co potřebujete. Dejte nám vědět, zda jste se odvážili a tvořili je doma, nebo pro vás bylo pohodlnější nechat si je vyrobit! 🙂

Ohodnoťte článek

Jedna hvězdičkaDvě hvězdičkyTři hvězdičkyČtyři hvězdičkyPět hvězdiček
7 hodnocení, průměr: 5,00 z 5

Ukládání...

Líbil se Vám článek? Podělte se o něj s přáteli a známými.

Komentáře