Výročí svatby – svatební výročí a jejich názvy

Výročí svatby

Výročí svatby jsou dny, které následují pravidelně v ročních odstupech od data svatby, tedy od uzavření manželství.  Svatební tradice a zvyky říkají, že ačkoliv se počítají v ročních intervalech, slaví se zejména ta půlkulatá/kulatá, která vycházejí po pěti/deseti letech od sňatku. Svatební inspirace přináší přehledný seznam, jak se která svatební výročí jmenují!

K tématu výročí svatby se Vám možná bude hodit i článek, jak oslavit výročí svatby a jak vybrat dárek ke svatebnímu výročí. Mrkněte se! 🙂

Zapátrali jsme pro vás po internetu a za pomocí Wikipedie jsme sestavili přehledný seznam svatebních výročí:

Bavlněná svatba – 1 rok

Možná, že je inspirována úslovím „Mít se jako v bavlnce“. První rok manželství je rokem poznávání, pochopení, pečování a „nošení si modrého z nebe“.

Papírová svatba – 2 roky

Manželství po dvou letech je jako papír. Při správné péči může létat v oblacích poskládaný jako vlaštovka, zatímco slzy jej mohou rozmáčet a potom se i trhá.

Kožená svatba – 3 roky

Výročí svatby - kožená

Kůže symbolizuje pevnost a odolnost, kterou manželství získalo za první roky společného soužití. Kůže je přizpůsobivá a krásně voní, přesně jako tříleté manželství.

Květinová svatba – 4 roky

Květinové svatební výročí se také v některých krajích jmenuje ovocné. Rostlina obsahuje dva typické symboly a to kořeny a květ. Čtyřleté období už je dost dlouhé na to, aby váš vztah kořeny zapustil a jen kvetl. 🙂

Dřevěná svatba – 5 let

Symbolika rostliny o rok později pokračuje. Dřevo symbolizuje postupné srůstání dvojice, kdy po prvních květech a plodech kmínek zesiluje. Je dostatečně pevný, aby jej nepřekvapila občasná vichřice, ale ještě nemusí bez ochrany přestát silný blesk z čistého nebe.

Železná svatba – 6 let

Po šesti letech vztah oproti počátkům poněkud chladne, ale nastupuje fáze oddanosti. Podobný rozdíl můžete vnímat mezi „teplým“, měkkým dřevem a pevným a stálým železem. Někdy se železnému výročí říká také zinkové svatební výročí.

Měděná svatba – 7 let

Svatební výročí - měděná svatba

Měď chránící od nepaměti střechy kostelů před nepříznivými vlivy počasí, má podobné vlastnosti, jako sedmileté manželství. Stále je dobře tvárná, zároveň ale dokáže spolehlivě ochránit hodnoty, na kterých jsme ji postavili.

Bronzová svatba – 8 let

Bronz je slitina mědi a cínu. Vyznačuje se tím, že její tvrdost je větší, než tvrdost jednotlivých složek. Stejně jako měď a cín jsou manželé vždy  „silnější společně“.

Hliněná svatba – 9 let

Hlína může symbolizovat úrodnost pod podmínkou neustálé péče. Jako surovina pro keramiku značí i pevnost, trvanlivost, ale také stále trvající křehkost. Ta stejně jako v manželství může při neopatrném zacházení představovat pomyslný „kámen úrazu“ a fungující manželství rozbít.

Cínová svatba – 10 let

Cín je dobře kujný a odolný vůči korozi. Zároveň nachází využití při výrobě slitin. Desetileté manželství už je jako tento kov – odolává zubu času a každý z manželů je dobrým základem pro skvělou „společnou slitinu“. 🙂

Ocelová svatba – 11 let

Výročí svatby - ocelová svatba

Ocel je slitina železa a uhlíku. Různými způsoby zpracování je možné ovlivnit vlastnosti ocelí v širokém rozmezí a tak ji přizpůsobit zamýšlenému použití, stejně jako jste již zvládli přizpůsobit svoje manželství vašim společným cílům.

Hedvábná svatba – 12 let

Hedvábí je označení pro „nekonečně“ dlouhé textilní vlákno, ze kterého se tká ceněná látka. Dvanáctileté manželství může vypadat jako nekonečně dlouhé textilní vlákno. Spousty zážitků za námi a spoustu před námi. 🙂

Krajková svatba – 13 let

Třináctka je obecně vnímána jako nešťastné číslo, což určitě nebude platit o vašem manželství! 🙂 Krajka totiž vyjadřuje krásu vztahu a zároveň náročnou poctivou práci, kterou jste při budování vašeho vztahu museli odvést.

Slonovinová svatba – 14 let

Slonovina je vzácný materiál. Je velmi tvrdá, hutná a pružná. Barvu má bílou. Stejně tak nejspíš vaše manželství získalo na tvrdosti a pružnosti (nutnou zejména při péči o ratolesti).

Křišťálová svatba – 15 let

Svatební výročí - křišťálová svatba

Křišťál je bezbarvá odrůda křemene, která se vyleštěná vyznačuje bezvadnou průhledností (proto se tomuto výročí svatby někdy říká i skleněná svatba). Po patnácti letech manželství už máte možnost vidět nezabarveně a upřímně jeden druhého.

Porcelánová svatba – 20 let

Porcelán je vnímán jako luxusní, přesto však křehká věc. Aby mohlo být dvacetileté manželství stále chloubou „rodinné vitríny“, je třeba o něj i nadále pečovat a dávat pozor na situace, které jej mohou rozbít nebo poškodit.

Stříbrná svatba – 25 let

Stříbro je první drahý kov na naší stupnici a odpovídá prvnímu „drahému“ manželskému milníku. Čtvrtina staletí společně po boku zaslouží obdiv i úsilí, podobně jako stříbro a jeho dobývání v dolech.

Perlová svatba – 30 let

Perla vzniká v mořské ústřici a vyniká krásou mezi čistě přírodními šperky. Její největší symbolika je v tom, že každá z těchto „drahých“ kuliček je unikátní. Jak tvarem, tak velikostí. Stejně, jako vaše třicetileté manželství.

Korálová svatba – 35 let

Svatební výročí - korálová svatba

Korál je mnohočetný organismus, který společně obývá jedno místo. Je velice citlivý na znečištění prostředí. Vaše manželství podobně jako korál dosáhlo rozvětvení do několika generací dětí. Opatrujte a chraňte tyto větve tak, aby je neohrožovaly žádné vnější vlivy.

Rubínová svatba – 40 let

Rubín je první drahý kámen na „stupnici svatebních výročí“. Podle učení Indů daroval životní sílu a sexuální plodnost. Byl lékem na srdce a slabosti, dále dodával energii Slunce a jemné energie vesmíru. Čtyřicetileté manželství je proto jako rubíny.

Safírová svatba – 45 let

Podle Indů některé safíry posilují mysl a optimismus, jiné ochraňují před zlými silami osudu a plní všechna rozvážná přání. Čtyřicetileté manželství uzrálo jako tento drahokam a na velmi pevných základech můžete vyzrále plánovat další společnou budoucnost.

Zlatá svatba – 50 let

Jedna ze zajímavých vlastností zlata je jeho chemická odolnost. Podobně odolné je půl století trvající manželství. Zlatá svatba je proto pořádným důvodem k oslavě. Roztočte to! 🙂

Smaragdová svatba – 55 let

Výročí svatby - smaragdová svatba

Smaragd byl pro starověké myslitele kamenem překonávání obtíží, moudrosti, prosperity a praktické logiky. Všechny tyto aspekty musí mít dvojice, která úspěšně oslaví svatební výročí 55 let.

Diamantová svatba – 60 let

Diamant je nejtvrdší známý přírodní minerál a právě tato jeho vlastnost symbolizuje i diamantová svatba – šedesátileté výročí svatby. Váš svazek je jako diamant. Stejně tvrdý, jako krásný, vybroušený a obdivuhodný.

Kamenná svatba – 65 let

Jedna z věcí, kterým starověké kamenné stavby vděčí za svoji dlouhověkost je kámen použitý na stavbu a to včetně samotných základů. Vaše pětašedesátileté manželství má podobně pevné kamenné základy.

Platinová – 70 let

Platina je vzácný ušlechtilý kov, který je ještě více chemicky odolný, než dříve jmenované zlato. Proto jej v našem „svatebním žebříčku“ najdete vysoko nad zlatem. Toto svatební výročí je o dvacet let více odolné, než při zlaté svatbě a podstatně vzácnější! 🙂

Nebeská svatba – 75 let

Výročí svatby - nebeská

Nebeská svatba je velmi vzácný úkaz. Nejen z hlediska výdrže ve společném manželství, ale také z hlediska lidského žití. Přibližujeme se totiž přibližnému věku 100 let u obou z manželů. Nebeská svatba se možná jmenuje proto, že ten kdo vydrží 75 let v jednom manželství, ten půjde rovnou do nebe! 🙂

Potřebujete ještě více informací? Prohlédněte si partnerský článek s dalšími tipy jak oslavit výročí svatby. 🙂

Ohodnoťte článek

Jedna hvězdičkaDvě hvězdičkyTři hvězdičkyČtyři hvězdičkyPět hvězdiček
168 hodnocení, průměr: 4,57 z 5

Ukládání...

Líbil se Vám článek? Podělte se o něj s přáteli a známými.

Komentáře