DJ na svatbu má určité výhody, oproti živé kapele. Pokud zrovna řešíte hudbu na svatbu a přemýšlíte, zda vám má vyhrávat svatební DJ, nebo živá hudba, tento článek se může hodit. Mrkněte se s námi, co hraje pro DJ, jak ho správně vybrat a jak se pohybují obvyklé ceny.
Hraje na svatbách častěji svatební DJ, nebo živá hudba?
Zatím co svatební kameraman ještě není na české svatbě stálicí, svatební DJ a jim reprodukovaná hudba ano. Více než 42 % svateb připadá výhradně na svatební DJ a v 18 % je na svatbě DJ společně s živou hudbou při obřadu. 🙂
Zdroj: Svatební průzkum
Náš tip na místo, kde si vyberete ze spousty svatebních DJ
Hledáte svatebního DJ tělem i duší? Chcete si vybrat ze spousty profíků, podle osobních sympatií? Pak se rozhodně mrkněte na tento web. 🙂
Co přinese DJ na svatbu za výhody oproti kapele?
Z rozdílů mezi kapelou a DJ na svatbu celkem jasně vyplývají výhody i nevýhody obou variant. Záměrně se nebudeme dotýkat kvality produkce, protože nás naši otcové učili nemíchat jablka s hruškami. 🙂 Proč dostane svatební DJ palec nahoru?
- Svatební DJ zabere obvykle menší prostor než kapela.
- DJ často zvládne přípravu a ozvučení svatby rychleji než muzikanti.
- Repertoár nemá omezený nástroji, hlasem ani šikovnými prsty.
- Může si nepozorovaně „odskočit“. Jak pro jídlo, tak „na pány“. 🙂
- Je schopen regulovat hlasitost a hrát potichu (např. jako podkres k soutěži).
Moderování soutěží zařazených do svatebního harmonogramu (svatební tombola, svatební kvíz, rok s novomanželi a další) + práci s mikrofonem zvládnou skvěle i kapely, proto je nezmiňujeme.
Proč je potřeba profesionální DJ na svatbu?
Než si do svatebního diáře zapíšete úkol hledat najít svatebního DJe, je dobré si uvědomit, proč DJ na svatbu vlastně hledáme. Jasně, že proto, aby na svatbě nebylo ticho. Mysleli jsme to však jinak. 🙂 Proč vůbec hledáme profíka a nesvěříme hudbu jen tak někomu?
1. Každé nemehlo umí pouštět písničky jednu za druhou.
To pravé umění dobrého svatebního DJ je načasování skladeb a vhodné přechody mezi nimi. Správně zvolené písničky na svatbu v dobrém tempu pozdvihne nejen atmosféru akce, ale také svatební hosty ze židlí. DJ na svatbě měkce přejde mezi žánry a zabrání vzniku hluchých míst.
Zkrátka je to stejně, jako se vším ostatním. Ne každý držitel kamery umí zpracovat svatební video, ne každý majitel reproduktorů umí citlivě zacházet s muzikou. 🙂
2. Svatba není diskotéka.
Svatba je specifická akce, která má velmi různorodou skladbu hostů (jak věkem, tak vkusem). Klubový DJ se obvykle zaměřuje na nějaký hudební styl. V tom se pohybuje, tvoří a „chodí na něj lidi“. Svatební DJ musí s ohledem na pestrou skladbu hostů obsáhnout žánrů více.
Jak se dobrý DJ na svatbu vybírá?
Využili jste Google nebo známé, dostali se k jednomu, možná hned k několika jménům a vybíráte mezi nimi. Každého z nich prožeňte následujícím seznamem a potom mezi sebou porovnejte:
1. Reference
Dobrá práce se chválí sama. Na takového člověka nejspíše dostanete doporučení od známých, nebo jej sami uslyšíte na nějaké akci. Využít můžete i internet. Jen pozor na falešné reference, které nemůžete ověřit.
Spíše než statické stránky doporučujeme diskusní fóra a facebookové skupiny. Vyžádat si také můžete kontakt na nevěsty a ženichy z několika posledních svateb. Ptejte se na celkovou spokojenost a doporučení.
2. Zkušenosti
Zkušenosti jsou to, co odděluje zrno od plev a dobrého svatebního DJ od „pouštěče“. Odhad, jakou skladbu zařadit, aby zazářila ve správný okamžik. Cit, kdy muziku přitvrdit nebo naopak změkčit. Zrychlit, nebo zpomalit. Proto jsou zkušenosti důležité!
Zeptejte se na ně a také na počet odehraných svateb. Z odpovědi můžete odtušit, jestli je opravdu ostříleným svatebním DJ, příležitostným hráčem, nebo začátečníkem. Určitě prodiskutujte základní repertoár a zda je schopen zahrát všechny typy hudby, které si budete chtít poslechnout (nezapomeňte také na děti a seniory).
Zkušený svatební DJ se vás mezi prvními otázkami zeptá, kde budete mít svatbu. Pokud se jedná o jeho region, pravděpodobně bude místo dobře znát. Pokud nikoliv, nebude vás obtěžovat dotazy, jaká tam je elektrická přípojka nebo vybavení. Prostě si tam sám zavolá a o svatebním dnu se nebude vymlouvat na „krátké kabely“.
3. Technika
Kvalitní technika je základ. DJ na svatbu musí disponovat spolehlivou technikou jak k hudební produkci, tak ke světelným efektům i vstupům s mikrofonem (nebo karaoke).
Základní poučka říká, že se muzika vždy bude poslouchat lépe, když bude výkonná aparatura hrát na 50 %, než když slabší musí „jet“ na 100 %. Profesionál by měl svoji situaci s technikou umět zhodnotit s ohledem prostředí, kde se bude veselice konat (velikost, uzavřenost, svatba venku/uvnitř, produkce ve svatebním stanu).
Kromě samotné techniky by vás mělo zajímat, kolik času potřebuje pro její instalaci i demontáž. Prodiskutujte také, kdy ji bude potřebovat sestavit na naladit. Nejlépe ještě před nástupem hostů na svatební místo. Není nic otravnějšího, než když uprostřed svatební hostiny DJ na svatbu teprve přiveze „bedny“ a další hodinu ladí…
4. Délka a omezení produkce
Zeptejte se na obvyklou délku hudební produkce a porovnejte ji s požadavky vaší svatby. Rozhodně počítejte s tím, že hosté vydrží trsat minimálně do druhé hodiny ranní. Zjistěte si předem, jaké jsou podmínky prodloužení produkce na místě.
Někteří svatební DJ mohou mít omezení daná technikou a vybavením (například nutnost připojení k internetu, nemožnost venkovní produkce bez vámi zajištěného přístřešku). Vaše svatební místo už DJ zná, přesto neuděláte chybu, pokud se na možná omezení přímo zeptáte.
5. Osobní sympatie
Hudba je především o vnímání a o pocitech. Proto by vám na svatbě neměl hrát někdo nesympatický. První obrázek si uděláte z jeho webových stránek a poté z telefonátu. To nejdůležitější ovšem zjistíte až na osobním setkání.
Na to ostatně doporučujeme ponechat všechno konkrétní vyjednávání. Jak o podmínkách, tak o ceně. Řeč těla a vyjadřování totiž napoví o profesionalitě. DJ by se měl umět slušně chovat a vyjadřovat, měl by mít přehled o tom, jak to na svatbách chodí, měl by ochotně odpovědět na všechny vaše otázky a měl by mít praktické připomínky. 🙂
6. Poslech
Pokud jste ho už někdy slyšeli hrát na vlastní uši, jste vůbec v té nejlepší situaci. Pokud ne, zkuste se s ním domluvit, na které akci si jej poslechnout můžete, abyste získali lepší představu o jeho výkonech.
Jaká je obvyklá cena za DJ na svatbu?
Konkrétní cenu by měl DJ na svatbu sdělit ihned poté, co vás vyzpovídá ze všech podrobností. Jako odborník dokáže ihned vyhodnotit všechny aspekty a nad cenou nemusí přemýšlet. Při odpovědích typu: „nevím“, nebo: „musím to nejdřív spočítat“ buďte velmi ve střehu!
Námi zjištěné ceny DJ se pohybují od 5 000 do 10 000 Kč za jednu akci. Stejně jako u svatebních fotografů platí, že profesionál vyžaduje zálohu předem. Po jejím uhrazení teprve rezervuje termín v diáři. Záloha je obvykle ve výši od 20 do 50 %. Zbylá část se hradí v hotovosti na místě produkce, nejčastěji před jejím začátkem.
Cena není jasnou zárukou kvality svatebního DJ, ale je jí obvykle (ne vždy) úměrná. Raději bychom se proto vyhnuli nižším cenovým relacím.
K ceně patří také jasná informace o rozsahu služeb. Včetně podmínek prodloužení produkce, až bude opilý strýček ve čtyři ráno požadovat další set jeho oblíbených písniček. 🙂
Kdy se DJ na svatbu objednává?
Na kvalitní profesionály se obvykle stojí fronta. Mají často kalendář velmi rychle zaplněn už zkraje roku a tak i zde platí „čím dříve, tím lépe“. Nejpozdější termín, ke kterému už musíte mít i kapku štěstí, je 2 až 3 měsíce před svatbou. My rozhodně doporučujeme zapsat si tuhle poznámku do svatebního deníku alespoň půl roku předem.
Co se může hodit, abyste šli štěstíčku se svatebním DJ naproti?
- Rámcovou cenu svatebního DJ se možná dozvíte z webových stránek, nebo prvního telefonu (e-mailu). Pokud nikoliv, zeptejte se na ni! Vyvarujete se ztráty času, při jednání s člověkem, kterého si nebudete moct dovolit, nebo jeho služby budou předražené.
- Sepište smlouvu, nebo alespoň objednávku, kterou vám svatební DJ potvrdí. Dejte pozor, aby byl jasně uveden datum, místo a rozsah hudební produkce, přesná cena a způsob platby (včetně záloh). Smlouvu lze uzavřít i po telefonu (nedoporučujeme), nebo e-mailem (doporučujeme).
- Nezapomeňte si vyjasnit krajní situace. K tomu vám nejlíp poslouží právě smlouva, nebo objednávka. Typicky informace o tom, co se bude dít v případě, kdy dojde k poruše techniky, nebo vážné nemoci DJ.
Živá hudba společně se svatebním DJ je to nej!
Všichni, kteří měli vydařenou svatbu chválí právě tu svoji variantu. Nedají na ní dopustit, ať už byl na svatbě DJ, kapela a nebo hudbu na svatbě zvládli odehrát sami. Proti gustu žádný dišputát! 🙂 My na základě svých zkušeností doporučujeme živou hudbu (bez zpěvu) na několik písniček při obřadu a potom fajnového svatebního DJ.
Jo a ještě! Zajistěte, aby hrál potichu jako podkres už při svatební hostině. Šum, mlaskání a cinkot příborů rozléhající se po jinak tichém sále není žádná pecka! 🙂
Kde se DJ na svatbu hledá?
Když máte hodně času, můžete jednotlivé DJ na svatbu hledat pomocí Google jednoho po druhém. Pokud máte času méně a nebo jej chcete věnovat důležitějším věcem, mrkněte určitě na web djs-nasvatbu.cz. Více než dvacítka ověřených DJ´s vás obslouží kdekoliv po ČR. Přesvědčte se sami! 🙂
Náš tip na místo, kde si vyberete ze spousty svatebních DJ
Hledáte svatebního DJ tělem i duší? Chcete si vybrat ze spousty profíků, podle osobních sympatií? Pak se rozhodně mrkněte na tento web. 🙂