Svatební dorty – 7 nejoblíbenějších druhů + fotogalerie dortů

Svatební dorty jsou ozdobou každé svatby ať už je připraví milovaná maminka, tetička nebo vybraný profesionál. Vyberte si správně svého favorita ze 7 nejoblíbenějších typů svatebních dortů, nebo z fotogalerie svatebních dortů nad kterou se vám určitě budou sbíhat sliny stejně, jako se sbíhaly nám.

Jak správně vybrat svatební dort

Jen málo lidí vybírá svůj svatební dort úplně „od nuly“ a právě pro ně je následující odstavec. Svůj vysněný svatební dort vybírejte podle 4 základních faktorů:

 1. Vašeho vkusu i chuti,
 2. finančních možností,
 3. počtu hostů,
 4. ročního období.

Je jasné, že pokud zrovna dvakrát nemusíte jahody (i když si nikoho takového popravdě představit nedokážeme), nebudete asi slepě trvat na jahodovém dortu. 🙂 Co už bývá méně jasnější je to, že velikost svatby definuje velikost dortu (a tím často i finanční limit na něj). Pro každého hosta potřebujete porci přibližně o 100–150 gramech.

Vzhled svatebního dortu se odvíjí zase od stylu svatby. Pro rustikální svatby se dokonale hodí nahé dorty, pro honosné svatby spíše potahované nebo šlehačkové svatební dorty. Pokud skutečně nemáte žádnou představu o provedení dortu, v závěru článku je naše fotogalerie svatebních dortů! 🙂

7 nejoblíbenějších svatebních dortů

Šikovná cukrářka/cukrárna vám dokáže zhmotnit téměř jakoukoliv představu do dortu i do cukroví na svatbu. Příchuť volte podle toho, co máte rádi a co bude vyhovovat většině hostů. Co se týče vzhledu, svatební dorty můžou mít různé tvary – kulaté, hranaté, oválné, srdce, podkovy nebo panenky s panáčkem. Jeho přesný tvar se odvíjí od vašem vkusu. To ostatní už bohužel ne. 🙂

Čokoládové svatební dorty jsou nestárnoucí svatební klasikou

Čokoládové svatební dorty

Svatební dort z kakaového korpusu, s čokoládovou náplní, polevou a ozdobami najdete na mnoha českých svatbách. Byl oblíbený už za dob našich předků. V moderním pojetí se často zdobí čerstvým ovocem, figurkami na svatební dort nebo jedlými květinami.

U čokoládového svatebního dortu si ale dejte pozor na počasí. Hodí se spíše na svatbu v zimě, případně na podzimní svatby, protože v létě by se vám nepříjemně roztékal. Pokud ale čokoládu milujete a berete se v horkých měsících, nezapomeňte ho až do rozkrajování nechat v ledničce. Tam zůstane pořád krásný a bude držet tvar. Při delším pobytu v teple by se z něj mohla stát neidentifikovatelná hrouda. 🙂

Šlehačkové svatební dorty mají slavnostní a nadýchaný vzhled. Ale jen v zimě

Šlehačkový svatební dort

Se šlehačkovými svatebními dorty se to má podobně jako s těmi čokoládovými. Patří mezi českou svatební klasiku. Pamatovat si na ně budou naše babičky i prababičky. Jsou ideální volbou, pokud se chcete brát v duchu českých tradic. Jedná se o hutné dorty, které jsou díky množství použitého krému vhodné spíše pro podzimní a zimní svatby.

V teplém počasí pod party stanem na svatbu se z nich stává noční můra všech snoubenců. Rádi kloužou po podložce a sjíždí na stranu. Nejznámější šlehačkový dort je třeba harlekýn. Představit si můžete ale i jiný dortový korpus (lepený, nelepený), který je „obmazaný“ a ozdobený šlehačkou.

Ovocné svatební dorty pro letní pohodu na sluníčku

Ovocný svatební dort

Základem ovocných svatebních dortů bývá piškot, který se zdobí různými druhy krémů a rozličnými druhy ovoce. Nejoblíbenější jsou bezesporu jahody. Mají krásnou barvu a příjemně sladkou chuť.

Nejenom jahodami živ je ovocný svatební dort a tak se na nich skvěle vyjímají i borůvky, maliny nebo ostružiny. Ovocný dort je ideálním řešením pro letní svatby, protože piškot drží tvar i ve vyšších teplotách a navíc svatebčany příliš nezaplácne. Příjemně je v horký svatební den osvěží! 🙂

Potahované svatební dorty podpoří dokonalost a noblesu vaší svatby

Potahovaný svatební dort

Hledáte ideální dort pro vaši elegantní a luxusní svatbu? Pak zvolte potahovaný svatební dort. Krásně doplní vaši svatbu na zámku nebo v luxusní rezidenci. Korpus dortu bývá nejčastěji vanilkový, kokosový nebo čokoládový.

Jednotlivá patra jsou k sobě slepována máslovými, tvarohovými nebo čokoládovými krémy. Celý dort je pak potažen silnou vrstvou marcipánu, která by měla být naprosto bezchybná. Pocit luxusu a dokonalosti svatebního dortu naruší každá, byť drobná, nedokonalost. 🙂

Nahé svatební dorty jsou ledabyle originální a levné

Nahý svatební dort

Hitem mezi svatebními dorty je bezesporu nahý svatební dort. Jeho ležérní provedení ho předurčuje pro uvolněné a venkovské svatby. Nahý dort totiž nemá žádnou krycí vrstvu, která by zahlazovala jeho nedokonalosti. Tvoří ho piškotové pláty slepené krémem. Největší ozdobou nahého svatebního dortu je právě vytékající krém po stranách a různé druhy ovoce nebo živé jedlé květy.

Nahé svatební dorty jsou levnější než ty potahované, protože u nich odpadá „piplačka“ s krycí marcipánovou vrstvou. 🙂 Navíc je každý kus originál, jelikož je na něm přiznána ruční práce cukráře/řky.

Svatební dort z cupcakes je moderní a praktický

Svatební dort s cupcakes

Nechcete klasický svatební dort, ale rádi byste dodrželi tradici rozkrajování dortu? Pak si nechte vyrobit menší svatební dort spolu s muffiny (cupcakes) zdobenými krémem. Ty se naaranžují do stojanu do tvaru vícepatrového svatebního dortu.

Menší dort pak během dne společně zakrojíte, rozdělíte se s rodiči a hostům se budou servírovat jednotlivé cupcakes. Nezapomeňte je barevně i chuťově sladit se svatebním dortem.  

Svatební dort z malých dortíčků a zákusků usnadní práci

Svatební dort z mini dortů

Ideální řešení pro novomanžele, kteří na svatbě nechtějí tradiční rozkrajování svatebního dortu. Malé dortíčky nebo zákusky se naskládají do věže z podnosů, tím působí jako klasické vícepatrové dorty. Jedná se o stylovou a moderní verzi svatebního dortu. Pro tuto variantu můžete využít:

 • Cupcakes
 • Makronky
 • Minidortíky

Krájení svatebního dortu můžete zahájit během hostiny nebo v odpoledních hodinách

Svatební dort můžete rozkrojit už na svatební hostině a servírovat ho jako desert. V tomto případě by měl být svatební dort nejvýraznější ozdobou svatební tabule. Přesně takto se postupovalo i v dřívějších dobách. O svatební dort se rozdělí pouze rodina a ti nejbližší.

Druhou možností je krájet svatební dort až odpoledne/navečer, kdy jsou přítomni všichni svatební hosté. Krájení dortu se nejčastěji plánuje na 16:00 až 18:00.

Jak se krájí svatební dort?

Krájení dortu je známá svatební tradice. Svatební dort začíná krájet nevěsta pravou rukou, zatímco jí ženich pomáhá opatrným přidržováním. Pokud máte vícepatrový dort, krájejte ho vždy po patrech a začínejte spodní vrstvou.

 1. První kousek patří novomanželům, kteří ho jedí společně (ale až s ostatními!).
 2. Další porci servíruje ženich nevěstiným rodičům.
 3. Následně nevěsta předává porci rodičům ženicha.
 4. O další servírování hostům už se stará obsluha.

Pro krájení dortu mějte připravený nůž a nádobu s vodou, ať se vám se svatebním dortem lépe operuje. 🙂

Kdy si svatební dort objednat a vyzvednout?

Svatební dort si objednejte včas. Nejlépe 2 – 3 měsíce před svatbou. Pokud uvažujete o atypickém svatebním dortu, který bude pracný nebo netypicky velký, raději si ho objednejte klidně půl roku dopředu. Vyzvednout si ho můžete den před svatbou, kdy si ho dovezete domů a připravíte si pro něj dostatek místa v lednici (bude-li to vůbec možné). Nebo ho odvezete přímo do restaurace, kde bude hostina probíhat. Tam vám ho většinou bez problému uskladní ve velké lednici. Některé cukrárny/cukrářky nabízí i vyzvednutí v den svatby, nebo vám ho za poplatek na svatbu dovezou.

O svatební dort se může postarat i profesionální catering na svatbu. Připraví jej, přivezou i uskladní do doby, než přijde jeho chvíle! 🙂

Cena svatebního dortu

Svatební dort cena

Podle našeho průzkumu vyjde kilo svatebního dortu přibližně na 250 – 500 Kč. Pro každého hosta potřebujete 150 gramů svatebního dortu. Pokud budete mít na svatbě 80 hostů, potřebujete 12 kilo svatebního dortu. Takže vás obvykle vyjde v rozmezí od 3 000 Kč do 6 000 Kč. Výsledná cena vždy záleží na:

 • druhu/náročnosti dortu,
 • kvalitě použitých surovin,
 • servisu (dovoz až na svatbu, zapůjčení stojanu atd.).

Ceny svatebních dortů se proto mohou pohybovat od 1 000 Kč až po 15 000 Kč.

Fotogalerie svatebních dortů

Inspirace není nikdy dost a právě proto je tu naše fotogalerie svatebních dortů. Který z dortů bude Váš favorit?

Ohodnoťte článek

Jedna hvězdičkaDvě hvězdičkyTři hvězdičkyČtyři hvězdičkyPět hvězdiček
26 hodnocení, průměr: 4,38 z 5

Ukládání...

Líbil se Vám článek? Podělte se o něj s přáteli a známými.

Komentáře