Zavřít reklamu

Volno na svatbu – kdo na něj má nárok?

Volno na svatbu

Neplýtvejte na dovolenou a řekněte si o volno na svatbu! Kdo může volno na svatbu od zaměstnavatele dostat, kolik dní a za jakých podmínek?

Hned na úvod pozor! Volno na svatbu se týká pouze snoubenců a jejich nejbližších příbuzných , tedy rodičů, nebo dětí. Jakkoliv jsou svatební svědci nebo příbuzní na svatbě důležitými osobnostmi, zákoník práce na ně nepamatuje. V případě, kdy se koná svatba v týdnu, budou muset řešit dovolenou.

Volno na svatbu pohledem zákoníku práce

Pracovní volno se poskytne na 2 dny na vlastní svatbu, z toho 1 den k účasti
na svatebním obřadu; náhrada mzdy nebo platu přísluší však pouze za 1 den.
Pracovní volno s náhradou mzdy nebo platu se poskytne rodiči na 1 den k účasti
na svatbě dítěte a ve stejném rozsahu se poskytne pracovní volno bez náhrady
mzdy nebo platu dítěti při svatbě rodiče.
Náhrada mzdy nebo platu podle tohoto bodu přísluší rovněž zaměstnancům
uvedeným v § 317 zákoníku práce.

Řečeno „neprávničtinou“ se volno na vlastní svatbu poskytuje na dva dny, z toho jeden den k účasti na svatebním obřadu. Náhrada mzdy se však poskytne pouze na jeden den. Pracovní volno na jeden den s náhradou mzdy za jeden den se poskytne, pokud se účastníte svatby dítěte jako rodič, nebo dítě svatby rodiče.

Volno na svatbu v sobotu

Volno na svatbu

Obvyklý svatební den je sobota, která je pro většinu hostů i dnem pracovního klidu. V případě, že snoubenci v sobotu nepracují (ať už pracují od pondělí do pátku, nebo ve směnách), mají nárok pouze na jeden den volna, protože obřad na který je vyhrazeno další volno se koná v sobotu. Tento den jim zaměstnavatel proplatí a ani nemusí být nutně v pátek, ale kterýkoliv den před, nebo po svatbě za podmínky, že jej využijete v souvislosti se svatbou. Jedná-li se o datum svatbě vzdálenější, může zaměstnavatel požadovat potvrzení (např. z úřadu o změně dokladů), že jste den využili v souvislosti se svatbou.

Pokud rodiče, nebo děti snoubenců v sobotu pracují, mají též nárok na den volna. V opačném případě nikoliv.

Volno na svatbu v pracovní den

Menší část svateb se koná v pracovní dny, nejčastěji v pátek. V takovém případě mají podle zákona snoubenci volno na páteční obřad (placené) a ještě na jeden další den volna souvisejícího se svatbou, ovšem neplaceného. Pro rodiče i děti snoubenců platí, že mají na páteční obřad od zaměstnavatelů taktéž volno s náhradou mzdy.

Ohodnoťte článek

31 hodnocení, průměr: 4,55 / 531 hodnocení, průměr: 4,55 / 531 hodnocení, průměr: 4,55 / 531 hodnocení, průměr: 4,55 / 531 hodnocení, průměr: 4,55 / 5
31 hodnocení, průměr: 4,55 z 5 – již jste hodnotil/a

Ukládání...

Líbil se Vám článek? Podělte se o něj s přáteli a známými.

Komentáře