Zlaté snubní prsteny jsou nestárnoucí klasikou. Ve výběru snoubenců stále vítězí, ačkoliv jejich dřívější drtivou převahu postupně zmírnila nabídka ostatních materiálů. Snubní prsteny ze zlata vypadají luxusně, krásně a drží v čase svoji hodnotu. Je pro vás zlato to pravé ořechové?
Pár slov o zlatě před výběrem prstýnků
Čisté zlato je velmi měkký a tvárný kov. Dokonce tak tvárný, že jej lze rozválcovat nebo vyklepat do velmi tenkých fólií (z 1 g zlata lze vyrobit fólii o ploše až 1 m²), které se pak používají k pozlacování. Z toho vyplývá, že samotné ryzí zlato (24 karátů) je pro výrobu šperků příliš měkké. Šperky z něj by se vám rychle opotřebovaly a zdeformovaly.
Pro výrobu zlatých snubních prstýnků se tedy používá slitin s ostatními kovy, které dodají patřičnou pevnost, výdrž a třeba i barvu. Používá se například stříbro, měď, zinek, palladium či nikl (přimícháním palladia a niklu vzniká tzv. bílé zlato).
Tipy k výběru zlatých snubních prstenů
- U zlatých snubních prstenů zbytečně nepřeceňujte parametr ryzosti. Vyšší ryzost zlata totiž neznamená kvalitnější a tvrdší materiál, ale pouze vyšší hodnotu. Jak víme, zlato s vyšší ryzostí je měkčí a hůře se zpracovává (i proto jsou výsledné šperky dražší). Pro vaše účely bohatě postačí normálně dostupné 14ti nebo 18ti karátové zlato. Šperky z obou se hodí ke každodennímu nošení.
- Neexistuje nic jako alergie na zlato. Jediné, co vám může dělat potíže, jsou obsažené příměsi ve zlatě (např. nikl). Trápí-li vás alergie na drahý kov, informujte se důkladně o přesném složení prstýnků.
- Všechny zlaté snubní prstýnky (i ostatní šperky ze zlata) o hmotnosti nad 0,5 g vyrobené v ČR musí být opatřeny minimálně dvěma značkami: výrobní a puncovní.
Proč se rozhodnout pro zlaté snubní prsteny?
- Zlato je chemicky stálý materiál. To znamená, že nemění barvu a ve styku s ostatnímu látkami je zlatý snubní prstýnek velmi odolný (mycí prostředky, kosmetika a další).
- S ohledem na jeho měkkost, lze dobře upravit velikost snubního prstenu, když se vám ztenčí/zesílí prsty.
- Lehce se obrušuje i doplňuje, což znamená celkem snadnou renovaci i po mnoha letech.
- Jak už jsme nakousli výše, čisté zlato je hypoalergenní (nedráždí pokožku).
- Zlaté snubní prstýnky mají v neposlední řade i investiční hodnotu do budoucna.
Co může hrát proti snubní prstenům ze zlata?
- Na zlatém prstýnku je vždy časem znát opotřebení (ale dá se mu snadno navrátit původní lesk).
- Vyšší pořizovací cena je vykoupena investiční hodnotou (pokud jej samozřejmě časem neztratíte). 🙂
Jak se starat o zlaté snubní prsteny?
Pokud nemáte zlatý snubní prsten na sobě, odkládejte je na určené místo. Nejlépe do krabičky (šperkovnice) vyložené jemnou látkou. S ohledem na měkkost zlata dávejte pozor na kontakt s ostrými a tvrdými předměty. Většina kosmetických přípravků sice zlatu neublíží, často ovšem na prstenu vytvoří film, který se špatně čistí. U zlatých snubních prstenů dávejte pozor zejména u těchto činností:
- hrubá manuální práce,
- sport (vč. koupání v bazénu),
- práce s chemikáliemi.
Nezničitelný prsten neexistuje. Ani ze zlata, ani z ničeho jiného. Proto lze obecně říci, že se všechny matné prsteny časem trochu vyleští, lesklé zmatní a oba se „sejdou“ v lesku přibližně uprostřed. 🙂 Zlatý snubní prsten bude časem vyžadovat servis u profesionála. Můžete ovšem využít osvědčených babských rad a tím návštěvu zlatnictví o chviličku odložit. Jenom pozor, všechny platí pro prstýnky bez kamínku:
- Prsten vyčistěte hadříkem s trochou vody + cigaretového popela nebo vody + prášku do pečiva.
- Zlatý prsten potřete citronovou šťávou. Nechte delší dobu působit, poté omyjte mýdlovou vodou a vyleštěte.
- Prsten vyčistěte zubní pastou a kartáčkem na zuby.
- Ponořte zlatý prsten na noc do sklenice s pivem, pak jej pouze očistěte hadříkem.
Pokud máte ohledně zlata jasno, můžete se inspirovat jak vybrat snubní prsteny, nebo co vyrýt na snubní prsteny.