Svatební raut nebo klasická hostina? Rozhodně nejste jediní, kdo si takto láme hlavu. Jaké jídlo, kolik, kdy, jak – takové otázky si kladou snad všichni snoubenci. Jak se říká, jídlo je nejdůležitějším prvkem svatby. Když je co jíst a pít, vždy je veselo! Jakou formu zvolit? Tentokrát jsme se podívali na zoubek svatebnímu rautu; jeho výhody a nevýhody a jak ho jde připravit i svépomocí.
Svatební raut místo oběda má svá pro (i proti)
Pořád se nemůžete rozhodnout, zda ve svatební den upřednostníte svatební hostinu, tedy servírované pokrmy, nebo svatební raut? Nedivíme se. 🙂 Je to těžká otázka. Obě varianty totiž mají své pro i proti, ať už začínáte obědem nebo až večeří. Ve výsledku záleží jen na vás a na tom, jak si vy přejete, aby stolování probíhalo.
Jaké výhody má svatební raut?
- Možnost vybrat si to, na co zrovna máte chuť
Díky tomu, že je do svatebního menu v rámci rautu připravována až desítka různých pokrmů, od teplých i studených předkrmů, přes masa, saláty, řízečky, až po delikatesy typu krevet nebo tataráku, si každý z hostů určitě vybere. A také si sám určí množství, které sní. Navíc díky rozmanitosti pokrmů a plným stolům bude hostina vypadat bohatší. - Volný pohyb strávníků (i s jídlem)
Záleží na vás, zda zvolíte předem daný zasedací pořádek na svatbě, kterého se musí všichni držet, nebo zda hosty necháte ke svatební tabuli usednout, jak sami chtějí, případně místa v průběhu měnit. Toto si předem dobře promyslete, aby se při volném zasedacím pořádku nestalo, že se hosté rozdělí samovolně do skupin, a pak zůstane nějaká černá ovce rodiny sama. 🙂 - Výhodný poměr ceny a výkonu
Třetí (ale určitě ne poslední) výhodou je skutečnost, že při výběru rautu můžete celkově ušetřit a přitom nasytit stejné množství lidí než při servírovaném obědě. Lidé si totiž na talíř obvykle naloží méně, než by jim bylo naloženo. Jednak proto, že „zobali“ už okolo a nemají tak velký hlad, s jídlem při svatebním rautu „pochodují“ a také jej spořádají za delší čas. 🙂 Tím se u nich dostaví pocit nasycení rychleji, než kdyby jednom rychlém zápřahu spořádali několik chodů.
Nevýhody svatebního rautu
- Menší kontrola nad jeho průběhem
Lidé se budou různě trousit po místnosti, jíst různě dlouho apod. Předem si promyslete, jak by měl slavnostní raut probíhat. Budete mít během jídla svatební proslov či jinou aktivitu? Někdo proslovy prokládá jednotlivé chody. Například proslov tatínků před dezertem, svědků před polévkou, a družičky s družbou před hlavním jídlem. Pokud zvolíte pro váš svatební raut podobný program, bude složitější hosty během jídla přerušovat, protože každý bude jíst něco jiného a v jiný čas. - Dobrá jídla rychle mizí
Další komplikací, která může při rautu nastat, je, že se nějaký pokrm sní příliš rychle. Při rautu nikdy nevyjde všechno na všechny. Podstatou rautu je více druhů o menším množství, proto se určitě stane, že některé pokrmy (hlavně delikatesy), zmizí ze stolu během chvilky. Je to velmi podobné, jako když vybíráte druhy alkoholu na svatbu. Nejde se zavděčit všem. 🙂
Jestliže se nemůžete rozhodnout, jestli zvolíte raut nebo servírovanou hostinu, udělejte kompromis: zvolte rozlévanou polévku, na kterou si hosté sednou dle zasedacího pořádku, a hlavní chod nabídněte v rámci rautu, při němž se hosté posadí volně. Nezapomeňte je ale na začátku informovat, jak vše bude probíhat.
Ceník svatebního rautu – na kolik přijde?
Jasně, že se jedna konkrétní částka nedá určit. Částka za raut se však významně podílí na ceně svatby. Záleží u ní nejen na počtu hostů na svatbě, ale též na zvolených pokrmech a jejich množství…
Pokud počítáme běžnou akci v „obvyklé kvalitě“ a na ní svatební raut na 4-6 hodin, obvykle najdete u dodavatelů ceny mezi 450 Kč až 1000 Kč na osobu bez nápojů a dopravy. Při vyšším počtu hostů se často dostanete na nižší cenu za osobu. Z nabídkových listů zjistíte, že ceny se často „lámou“ od 50 a také od 100 hostů výše. Někdy se tedy vyplatí na svatbu ještě někoho „dopozvat“. Mrkněte se schválně na naši stránku svatební catering.
Tip: Pokud plánujete svatební dorty, sladký bar nebo svatební cukroví a zákusky na odpoledne, je zbytečné objednávat do rautu dezerty.
Svatební raut svépomocí? Žádný problém!
Svatební raut svépomocí určitě zvládnete. Tedy, nemyslíme přímo samotné vaření a servis, ale určitě si ho zvládnete sami alespoň naplánovat. Zde je pár tipů:
1. Plánujte
Plánování svatby z ohledem na svatební jídlo věnujte dostatek času. Kromě množství si také promyslete, jaká jídla zvolíte, kdy je budete podávat, zda se budou postupně doplňovat nebo se některá naservírují hned v celém množství, a taky jak bude samotný raut probíhat.
Nezapomeňte na to, že mezi hosty mohou být vegetariáni i alergici na mléko nebo celiakové. Zvolte proto alespoň dva, tři pokrmy, které mohou jíst i oni.
2. Vyvarujte se
Snažte se do svatebního rautu volit jídla, která se dají dobře rozdělit a nandat na talíř. Špagety a velké kusy masa, které si musí hosté sami porcovat, nejsou zrovna šťastnou volbou.
Snažte se vyvarovat tomu, že by jídla bylo málo. Mějte vždy něco v záloze. Pokud si nevíte rady s určením správného množství, zeptejte se známých, kteří už svatbu měli, nebo ještě lépe cateringových společností. A pokud si chcete být jistí, že nikdo nebude trpět hlady, přidejte do rautu navíc pečivo, řízečky a o zálohy třeba velký hrnec guláše. Ten pokud se nesní, může být servírován jako pozdní večere.
Snažte se vyhnout problémům, které můžou vzniknout v rámci volného usazování hostů. Je nepříjemné, když pak někdo sedí celou dvouhodinovou slavnostní hostinu sám nebo, nedejbože, na někoho nezbude místo vůbec. 🙂
3. Inspirujte se
Podle svých preferencí, chutí i svatebního stylu připravte svůj svatební raut. Promyslete si také, zda chcete nabízené pokrmy stylizovat do pro vás specifického stylu – jste například oba vegetariáni nebo milujete sushi? Zvolte takový i raut. Hosté ocení, že vás mohou víc poznat, a většina se ráda přizpůsobí a vyzkouší něco nového. Jen myslete na to, že vaše specifické chutě nemusí nadchnout každého. 🙂
Tip: Pokud plánujete skromnější svatbu ve vlastní režii, vyměňte raut spíše za grilovačku. Jako přílohy pak můžete připravit různé saláty, sterilovanou zeleninu, pečivo, chlebíčky, jednohubky apod.
Cateringové firmy jsou sázkou na jistotu
Chcete-li si být jistí, že si každý najde to, co mu chutná, pak volte svatební raut. Jestliže s jeho přípravou nechcete mít zbytečné starosti, poptejte jej u cateringové agentury. Ty mají zkušenosti s přípravami jídla pro velké akce a také široký výběr jednotlivých pokrmů (surovin). Lépe odhadnou vhodné množství jednotlivých jídel a doporučí jejich správnou kombinaci.