Svatební noviny jste už na nějaké svatbě určitě drželi v ruce. Už se u nás zabydlely a jsou skvělým nástrojem jak ve „hluchých“ místech pobavit hosty, pomoci s organizací svatby, nebo s prezentací svatebního programu. Máme pro Vás tipy na jejich obsah. Chcete je na svatbu také?
K čemu jsou svatební noviny?
Stále si ještě nejste jistí, proč se měli ženich a nevěsta pustit do přípravy svatebních novin? Jak už jsme nakousli, těch hlavních důvodů je hned několik:
- Svatební noviny vtipnou formou pobaví hosty.
Zejména v době, kdy neběží žádný svatební program, zábava a nebo snoubenci zmizí na focení. - Seznámí s příběhem snoubenců a rodin.
Vyprávěním přiblíží průběh žádosti o ruku, seznámení nebo historii vztahu. - Vhodná forma pro zopakování důležitých informací.
Například o noclehu, rozvozu ze svatby nebo hlídání dětí na svatbě, dalším programu a zábavy. - Mohou se stát hezkou vzpomínkou.
Hezky zpracované a s fotkami mohou posloužit jako vzpomínka na příjemně strávený svatební den.
Jaký obsah do svatebních novin rozhodně nedávat?
Dobře, možná bychom měli začít přesně obráceně, ale pod tíhou většiny „internetových návodů“ tento odstavec bereme jako důležitější. Takže prosíme: žádné trapné vtipy o manželství, žádné nudné články o svatebních tradicích, žádné názvy výročí svatby a už vůbec žádné sudoku, osmisměrky nebo křížovky. Jednak proto, že je to suplování zajímavějšího obsahu a jednak proto, že Vy byste na svatbě taky křížovku neluštili! 🙂
Takže, ačkoliv se různě po internetu dočtete, jak jsou svatební křížovky a významy svatebních kytic ve svatebních novinách oblíbené, zamyslete se nejdřív nad tím, jestli by Vás to taky zajímalo? Víc než příběh o dvojici, kvůli které jste přišli? 🙂 Z hlediska obsahu a tloušťky výtisku se raději držte pravidla, „méně znamená více“ a raději udělejte svatební noviny kratší, než nudné.
A ne, fotky a zážitky z rozlučky ze svobodou do svatebních novin také nepatří! 🙂
Inspirace na svatební noviny
Tak, teď už víme co ve svatebních novinách být nemá a můžeme se podívat na to, co by v nich naopak nemělo chybět. Až dorazí ta správná inspirace na svatební noviny, vždy myslete na to, že jejich hlavním účelem je pobavit hosty a seznámit je s různými zajímavostmi Vašeho společného života. Pamatujte, že obsah i forma svatebních novin by měly sedět k Vaším osobnostem. Jestliže jste milí a hraví (což určitě jste), „šroubovaný“ sloh nebude působit příjemně. 🙂
Nezapomeňte na to, že svatební noviny hosté dostanou poprvé do ruky až na místě hostiny. Proto si můžete ušetřit všechny organizační informace týkající se předchozího svatebního harmonogramu. Třeba to, že svatební obřad byl od 10:00 a hostina se koná tam a tam. Hosté na ní už sedí a takový text zbytečně zabírá místo něčemu hezkému o Vás.:-)
Tipy na obsah pro svatební noviny
- Představení snoubenců.
Můžete sepsat krátké představení, doplněné obrázky. Nejlépe těmi, kterými se nechlubíte na Facebooku. Velmi atraktivní může být jedna fotka za každý rok života. Tedy pokud se nevdáváte v 76 letech. To by bylo obrázků už trochu moc. 🙂 - Vyprávění o Vašem seznámení, prvním rande a žádosti o ruku.
Tohle je ideální obsah svatebních novin! Pokud vyprávění uděláte dvojím pohledem – jejím a jeho, hosté se zaručeně pobaví u „jemných“ rozdílů. - Váš vztah v datech.
Jak dlouho spolu jste, co a kdy jste společně překonali (např. první společné Vánoce, první úklid, první dovolenou). Inspirovat se můžete v dějepisu a použít například časovou osu s vyznačenými „klíčovými“ daty. - Vtipný rozhovor se snoubenci.
Můžete hostům přiblížit Vaše plány do budoucna, názory ve kterých se s partnerem přibližujete i rozcházíte (lehká témata, nic vážného!). - Důležití lidé na svatbě.
Zde je prostor pro „veřejné“ poděkování rodičům. Seznámení hostů se svědky, družičkami, případně se svatební koordinátorkou. - Zbývající harmonogram svatebního dne.
Řekněte hostům, co je ještě čeká a kdy. Nezapomeňte zejména informace o zábavě na svatbě (fotokoutek s polaroidem, svatební hry, svatební strom, svatební kniha hostů a třeba i jaké ceny ukrývá svatební tombola). Přidat můžete i podrobnosti, kde se přibližně budete nacházet Vy. Například, že v tu a v tu dobu budete poletovat po areálu při focení. - Informace o místě, ve kterém se svatba koná.
Nemyslíme tím kdo a kdy jej postavil, ani zajímavosti z historie. Myslíme zejména vybavenost areálu. Poraďte hostům, že za rohem je dětské hřiště a v zahradě minigolf. - Plán vysněné svatební cesty.
Zde s citem. Nechlubte se, kam pojedete. Pokud má váš výběr příběh, podělte se o něj. Co vás k tomu místu poutá a proč se bude svatební cesta odehrávat zrovna tam a tam. - Organizační informace o svatbě.
Pokud potřebujete, zopakujte (to znamená, že hostům to dříve řekne někdo z pověřených osob osobně) důležité informace. Jak je to s placením alkoholu na svatbě, seznam svatebních hostů, nebo jaké je telefonní číslo na odvoz ze svatby. U svatby na farmě nezapomeňte též informace o zvířatech a o zábavě/omezeních s ohledem na ně. Hlavně však krátce.
Všechny informace by měly být uvedeny v lehké formě, vtipně klidně s trochou nadsázky. Vyhněte se těžkým tématům, která mohou být sporná nebo konfliktní. Svatební noviny mají za úkol hlavně pobavit! 🙂
Jak vytvořit svatební noviny?
Fantazii se meze nekladou a jediným limitem je investovaný čas a Vaše schopnost práce s počítačem (pokud si svatební noviny nenecháte vyrábět). Nejčastěji vytvářené svatební noviny mají formát A4 (přeložená A3), nebo A5 (přeložená A4). Jednoduše proto, že se na tento formát dobře a dostupně tiskne i svépomocí. 🙂
Ti, kteří si s počítačem rozumějí skvěle, dovedou svatební noviny v grafickém editoru dotáhnout k dokonalosti. Například jim dají vzhled některého z bulvárních, nebo renomovaných denních periodik. Průměrní uživatelé si bez potíží vystačí s programy Microsoft Word (nebo Publisher) a vytvořením vlastní šablony. 🙂
Grafika a šablony do svatebních novin
Jak vytvořit svatební noviny s líbivou grafikou a barevností? Nejprve si ujasněte formát a barevnost (barevné, nebo stupně šedi na bílých i barevných papírech). Toto rozhodnutí za Vás obvykle udělá model tiskárny, kterým disponujete. 🙂
S formátem souvisí i skladba listů. Tedy jestli budete svatební noviny tvořit spíše jako knížečku (spojené listy), nebo jako vložené listy (jako klasické noviny). Nejjednodušším řešením je přeložení listů a sešití v prostředku kancelářskou sešívačkou. Cenově jste limitování pouze vlastním časem, papíry a náklady na tisk.
Při vlastní tvorbě svatebních novin by se Vám mohla hodit:
- Vektorová fotobanka se svatební tématikou – https://www.vectorstock.com
- 1001 a jedno písmo zdarma – https://www.1001freefonts.com
- Svatební razítka, jako punc „vydavatele“
Kolik stojí svatební noviny na zakázku?
Zkrátíme to. 🙂 Při průzkumu cen jsme narazili tato cenová rozpětí:
- od 350 do 2 500 Kč za prvotní grafický návrh,
- od 30 do 80 Kč za každý jeden další výtisk.
Ceny závisí zejména na počtu a velikosti stran, propracovanosti grafiky, obsahu a podílení se dodavatele na něm. Hlavní rozdíly mezi dodavateli spočívají zejména v kvalitě grafiky a vyladění Vámi dodaného obsahu (pokud je součástí zakázky).
Dodavatel po Vás obvykle bude chtít vyplněný dotazník, fotografie a zálohu na práce. Poté zpracuje grafický návrh a pošle Vám jej k odsouhlasení. Po Vašem schválení připraví finální provedení výtisku. Obdržíte je nejčastěji v rozpětí 2 až 3 týdnů od objednání (úhrady zálohy).