Jak vypadá svatební prsten, který nebudete chtít sundat z prstu

Svatební prsten

Svatební prsten je věc, kterou byste určitě neměli podcenit. Je to krásný symbol, kterým páry stvrzují a slibují svou lásku, jejich tradice sahá daleko do historie. Není to tudíž jen tak ledajaký prstýnek. Jak má vypadat takový, který nebudete chtít sundat z prstu?

Na svatební prsten se budete dívat každý den (pokud pomineme fakt, že někteří ho odloží hodinu po svatbě). 🙂 Měl by se vám tedy opravdu líbit, vyvolávat ve vás příjemné pocity, krásné vzpomínky na svatební den a připomínat, že svého manžela/manželku stále milujete. 🙂 Jednou po vás třeba vaše vnoučata zdědí právě tento nádherný šperk s romantickým příběhem…

Máme pro vás několik tipů, jak vybrat ty nejlepší svatební prstýnky – takové, které se k vám dokonale hodí!

5 tipů, jak vypadá nejlepší svatební prsten

Na začátku bychom velmi doporučovali si se snoubencem v klidu sednout a povědět si vzájemně své představy, abyste pak ve zlatnictví nebyli překvapeni nebo dokonce před zlatníkem nesehráli tragikomickou scénku jako z filmu. 🙂

Zatímco vy coby nevěsta si představujete romantické, drahé snubní prsteny, s jejichž výběrem jste ochotna strávit týden, vašeho ženicha třeba zajímá jen kolik to bude stát. Své si odbyl při řešení problémů jak vypadá zásnubní prsten s diamantem, jak vybrat zásnubní prsten a zapeklité situace jak požádat o ruku. 🙂 Jak vybrat snubní prsteny?

Rozhodně není špatné zapojit ženicha do hry a promyslet pár věcí (čti: shodnout se na nich), než vstoupíte do obchodu. 🙂 Které to jsou?

1. Zlaté, platinové nebo karbonové?

Zlaté svatební prsteny

Jako první byste se asi měli zamyslet, z jakého materiálu by se vám svatební prsteny líbily. V dnešní době je spousta možností:

  • Zlaté snubní prsteny jsou klasikou a nadčasovou záležitostí. Můžete si být jisti, že i vaše vnoučata se budou nad krásou prstýnků rozplývat. 🙂 Na výběr je zlato žluté, bílé nebo růžové. Výhodou je, že na zlato nebudete mít alergii (možná jen, pokud vám po deseti letech manželství prstýnek připomene, že jste provdaná za někoho, kdo vás už měsíc přivádí k šílenství). 🙂 Také není od věci, že když po pár letech nějaké to „kilčo“ přiberete, dá se velikost prstýnku dobře upravit. 🙂
  • Dalším osvědčeným typem, se kterým neuděláte chybu, jsou stříbrné snubní prsteny. Sice časem šedne (ale nebojte, dá se vyčistit), 🙂 také je měkčí (a tudíž náchylnější k poškození) než zlato, ale jeho měkkost má i svou výhodu: dá se do něho výborně rýt. Nemusíte se tudíž při výběru, co vyrýt na snubní prsteny, omezovat jen na datum svatby. Můžete se klidně rozvášnit a nechat si tam vyrýt třeba větu, kterou vám váš milovaný šeptá každý večer do ouška. 🙂
  • Dražší, ale skvělou variantou jsou platinové snubní prsteny. Svatební prsten z platiny je totiž velmi odolný a navíc je platina kov, který ani po letech neztratí svůj lesk a barvu. Můžeme v tom hledat i další symbol snubního prstenu – třeba vám takové prstýnky pomohou, aby i váš vztah byl pořád stálý a neztratil svou jiskru. 🙂
  • Další možností jsou wolfram, titan nebo chirurgická ocel. Takové svatební prsteny vyjdou levněji a zejména v případě snubních prstenů z chirurgické oceli jsou v podstatě nezničitelné, což i dobrodružnějším a živelnějším povahám umožní mít je pořád na prstě, aniž by po čase byly odřené nebo prohnuté. S takovým prstýnkem mohou muži směle do přírody nebo štípat dříví. 🙂
  • Také máte materiál zvaný karbon spojený spíše s auty, koly nebo lyžemi? Čtete dobře, i z něho se dají vytvořit krásné karbonové snubní prsteny. A rozhodně nevypadají, jako když uříznete kus rámu z kola. 🙂 Ve šperkařství se tohle vlákno pro černé snubní prsteny využívá čím dál častěji, svatební prstýnky nejsou výjimkou.

2. Úzký nebo široký, tenký nebo tlustší?

Svatební prsten silný/tenký

Další věcí k promyšlení (a k docílení shody) 🙂 je velikost prstenů, a to hned v několikerém slova smyslu. Chcete nosit raději úzký nebo široký kroužek? Má být tenký nebo tlustší, masivnější?

NÁŠ TIP: Jsou spíše tlustší prsteny. Jednak vydrží i „neněžné“ manželovo zacházení, jednak se vám nebude tolik zařezávat do prstu, jako tenoučký prstýnek.

Až budete vybírat průměr prstenu, je dobré počítat s tím, že třeba nebudete mít nějakou náhodou do konce života míry 90-60-90 a váš manžel díky vaší skvělé kuchyni také nějaké to kilo přibere. Volte proto raději maličko volnější, pokud se rozhodnete pro materiál, který již nelze upravovat. 🙂

3. Hladké nebo zdobené?

Svatební prsten hladký/zdobený

Aby to nebylo tak jednoduché, proberte se svým nastávajícím ještě styl, v jakém by se vám svatební prsteny líbily. Zda hladké, nenápadné kroužky, nebo ozdobené kamínky, brilianty či rytinami?

Možná bude tento bod tak trochu kámen úrazu, abyste se oba shodli (těšte se, až budete vybírat svatební styl). 🙂 Ženy se určitě rády budou pyšnit zdobeným, něžným prstýnkem, muži se spíše spokojí s nenápadným kroužkem (určitě se nebudou stydět, že jsou ženatí, ale romantické kytičky nevypadají příliš mužně). 🙂

I po svatbě budete chtít na prstu někdy „vyvenčit“ zásnubní prsten. Proto se vyplatí při výběru svatebních prstenů přihlédnout k tomu, jak vypadá zásnubní prsten. Po svatbě nebudete mít pochybnosti, jak nosit snubní prsten společně se zásnubním. 🙂

4. Oba stejné vs. pánský/dámský svatební prsten?

Stejné svatební prsteny

Pokud se budeme řídit tradicí, oba prstýnky se budou podobat jako vejce vejci (kromě velikosti a kromě toho, že nebudou šišaté jako to vejce). 🙂 Ale doba jde kupředu a vůbec není nic proti ničemu, když si každý vybere ten svůj, nej, ideální prsten.

Manžel tak nebude před kamarády schovávat ruku, protože se stydí za růžový kamínek (který vy tak milujete, tak tam musel být). 🙂 Je hezké, když oba prstýnky alespoň sladíte do stejného stylu, ale ani to není podmínkou.

5. Kolik stojí svatební prsten?

Kolik stojí svatební prsten

I tady je možností nespočet. Svatební prsteny můžete pořídit levně, ale také za ně dát několik měsíčních výplat. 🙂 Záleží, kolik do nich chcete/můžete investovat.

Jedním z kritérií je i to, jak často ho chcete nosit. Oba ho pochopitelně toužíte mít na prstě pořád a neustále si jím vaši lásku připomínat, 🙂 ale realita je taková, že někdo má například práci, při které jej mít na ruce nemůže.

Prsten, který bude přes rok „bydlet“ v krabičce v šuplíku, nebo „odpočívat“ na polštářku pod snubní prstýnky a objeví se na prstě jednou za rok na výročí svatby, může být levnější než ten, který budete opravdu každý den nosit.

Připravili jsme pro vás orientační přehled, kolik takové svatební prsteny stojí. Seřazeno od nejlevnějších. 🙂 Ceny vycházení z našeho rychlého online průzkumu (2021), existují samozřejmě individuální rozdíly:

  • Chirurgická ocel: stovky až 4 000 Kč;
  • titan: stovky až 6 000 Kč;
  • žluté zlato: 3 000 až desetitisíce Kč;
  • bílé zlato: 4 000 až desetitisíce Kč;
  • karbon: 10 000 až 20 000 Kč;
  • platina: desetitisíce i statisíce Kč.

Kdy je čas koupit svatební prsteny?

Pokud máte svůj svatební plánovač, sám vás upozorní, že je ten pravý čas. 🙂 Ale za nás bychom doporučovali příliš neváhat a prstýnky se začít zabývat v rámci svatebních příprav klidně půl roku před svatbou.

Nevíte, jak rozdílné vaše názory budou a kolik času zabere, než svého nastávajícího nadchnete pro svou verzi, 🙂 ale také jak rychle vám pak dokážou vaše vysněné prstýnky vyrobit (obzvlášť, pokud zvolíte ruční výrobu svatebních prstenů).

Bez nich svatebních prstenů by svatba opravdu nebyla to pravé ořechové. 🙂

Ohodnoťte článek

Jedna hvězdičkaDvě hvězdičkyTři hvězdičkyČtyři hvězdičkyPět hvězdiček
3 hodnocení, průměr: 4,00 z 5

Ukládání...

Líbil se Vám článek? Podělte se o něj s přáteli a známými.

Komentáře