Čím se liší svatební pusinky od těch normálních, které mlsáte na Vánoce? Přece zdobením, nebo obrázkem! Když si pochutnáváte na svatebních pusinkách, můžete klidně drtit mezi zuby ženicha, nebo se rty dotknout nevěsty (aniž by vám za to „jedna“ přiletěla). Svatební recept a vše co potřebujete, aby jste mohli netradiční sladkost nabídnout i na vaší svatbě!
Jak fungují obtisky na pusinky?
Obtisky na pusinky jsou založeny na práci s tzv. jedlým papírem. Na něm je předem připravený barevný motiv, který se stane se součástí pokrmu. Jedlý papír se vyrábí z různých druhů škrobu (kukuřičný, bramborový), sladidel a rostlinného oleje.
Pro svatební pusinky s obrázkem můžete použít více druhů jedlého papíru i různých motivů. My dnes doporučíme pečící papír Sugar Stamp. Na každém takovém papíru je celkem 54 kusů obrázků – obtisků na pusinky velikosti přibližně 2,5 cm. 🙂
Vybírat můžete z různých motivů. Pusinky tak nemusí být čistě svatební, ale mohou doplnit třeba i rozlučku se svobodou. Práce s pečícím papírem je skutečně jednoduchá. Nejprve jím „vystelete“ plech a poté do středů obtisků na svatební pusinky pomocí ozdobné špičky nakladete sníh. Dbejte na jeho dostatečnou hustotu (vždy lépe více než méně), aby se pusinky nerozpíjely a obrázky dobře obtiskly.
Recept na svatební pusinky
Co budete potřebovat na výrobu právě 54 kusů svatebních pusinek?
- 2 vaječné bílky
- 125 g cukru krupice
- 50 g cukru moučka
Samostatné vaječné bílky vyšleháme do tuha. Cukr přidáváme vždy po částech, už za tuha a za stálého šlehání. Hotovou tuhou hmotu pomocí pytlíku s cukrářskou špičkou (nebo pomocí lžíce) klademe na plech.
- Při použití obtisků na pusinky do středu obrázků na pečícím papíru,
- v případě svatebních pusinek bez obtisků klidně na plech dobře vymazaný máslem.
Klasické pusinky sušíme při teplotě 100-150 °C. Po 15 minutách teplotu snížíme na 50 °C a za dalších 10 minut je sněhobílá pochoutka hotová. Při použití Sugar Stamp raději použijte postup doporučený výrobcem obtisků:
- Svatební pusinky vložte do trouby nastavené na 80 °C se zapnutým ventilátorem,
- sušte po dobu 2 hodin a poté v otevřené troubě nechte pusinky vychladnout.
Tipy ke zdobení svatebních pusinek
Vyndáním pusinek z trouby příprava končit vůbec nemusí! Jednoduchými triky, lze vytvořit ozdobu svatební tabule či další sladký doplněk ke svatebnímu dortu. Oblíbeným zdobením je tradiční namáčení vrchní části pusinky v čokoládě. Při přípravě můžete do pusinky zamíchat také nastrouhaný kokos (ale až ve chvíli, kdy bude vmíchaný všechen cukr). 🙂
Chcete-li si s pusinkou opravdu vyhrát, kupte si v cukrářských potřebách barvivo a pusinky obarvěte potravinářskou barvou. Vyrobit můžete jak celobarevná, tak například dvoubarevná provedení. Barvivo se prodává ve formě gelu v malé lahvičce. Použít jej můžete přímo do našlehaného sněhu (nezapomeňte na více barevných druhů), nebo do vnitřní strany zdobícího pytlíku (před vložením sněhu) gelovým barvivem nakreslíte několik čar a máte krásný povrchový motiv na pusince.
Co třeba růžovo-bílá? Nebude k nakousnutí? 🙂